Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Kamery IP w monitoringu przemysłowym

Strona główna  »  Artykuły  »  Kamery IP w monitoringu przemysłowym


Kamery IP w monitoringu przemysłowym

Monitoring sieciowy jest dziś w firmach najczęściej stosowany. Warto w związku z tym przyjrzeć mu się nieco bliżej. I tak zacznijmy od tego, że zadania sieciowego systemu monitoringu są identyczne, jak systemu analogowego i sprowadzają się do przesyłania obrazu z kamer w czasie rzeczywistym i jednocześnie jego nagrywania. Różnica polega jednak na sposobie transmisji sygnału, gdyż w kamerach IP obraz przesyłany jest w formie pakietów danych w sieciach IP.

Czym jest kamera IP?

Kamera IP to urządzenie, które jest swego rodzaju połączeniem kamery analogowej i komputera. Przechwytuje ona bowiem obraz na żywo i przesyła go za pośrednictwem sieci.

Korzyści dla użytkownika

Największą korzyścią takich systemów jest to, że dostęp do kamer mamy tutaj poprzez przeglądarkę internetową. Dlatego też dostęp do nich mamy z każdego miejsca na ziemi, gdzie możemy połączyć się z siecią. Oczywiście mowa tu nie tylko o obrazie przez nie przesyłanym, ale także i interfejsie jej funkcji. Poza większą kontrolą wzrastają też możliwości zapisu danych, ponieważ można je przechowywać w różnych urządzeniach.

Kamery analogowe w systemie IP

W błędzie są tutaj ci, którzy twierdzą, że kamer analogowych nie da się wprowadzić do systemu analogowego. Otóż jest to jak najbardziej możliwe. Służy do tego Wideo Serwer. Jest to urządzenie umożliwiające konwersję sygnału analogowego do cyfrowego strumienia wideo.

O czym należy pamiętać, używając kamer sieciowych?

- kamera IP posiada własny unikatowy adres IP,
 - może być zainstalowana wszędzie tam, gdzie dostępny jest protokół sieci Internet.
- nie wymaga podłączenia do jednostki komputerowej,
- użytkownik może uzyskać dostęp do niej, wykorzystując do tego internetowy rejestrator wideo,
- kamery IP umożliwiają zapis z detekcją ruchu i dwukierunkową transmisję audio,
- kamery IP mogą podłączane kablem UTP, mogą być bezprzewodowe
 - WiFi (dotyczy to zarówno kamer wewnętrznych, jak i zewnętrznych).

Autor Marek Abramczyk